Hawaii Nasıl Keşfedildi, Keşfeden Kaptana Ne Oldu? 🇺🇲KATIL ÜYESİ OLARAK DESTEK VERMEK İÇİN:
https://www.youtube.com/channel/UC8SVJD8u1FkrZ7T2oeGxJ-g

Instagram.com/gezencan
Twitter.com/gezencan
Facebook.com/dunyayigezencan

Kaptan James Cook’un ismini hiç duymuş muydunuz? İnsanlar genelde Amerika kıtasını keşfeden Christopher Columbus’u bilirler ama ondan çok daha fazla yer keşfetmiş olan ve gemicilerin C vitamini eksikliğinden uzun deniz yolculuklarına çıkmasına engel olan iskorbüt hastalığına çözüm bulan ünlü kaşifi tanımazlar. Kaptan Cook Büyük Britanya Adalar Topluluğu’nun Kraliyet donanmasında görevli bir kaptan olarak o dönem ulaşılması neredeyse imkansız olan Pasifik Okyanusu’na 3 kez sefer yapmıştır. Görevi Avustralya kıtasını bulup kraliyet bayrağını dikmek olan kaptan böyle bir kıtanın varlığına inanmıyordu. En sevdiği yerler Tahiti ve Hawaii idi. Bu adalarda çok misafirperver bir halk görmüştü. Yeni Zelanda’yı keşfederken Maori yerlileri tarafından tayfasının yarısı öldürüldü. Avusturalya yerlileri aborjinleri hiç sevmedi, onları cahil olarak nitelendirdi. Kaptan Cook son seferinden dönerken Hawaii’ye uğradığında onu büyük bir sürpriz bekliyordu.

Hawaii’de evlerin çoğunluğu bahçeli, etrafı çitlerle örülü, kapısında KAPU (Girilmez), Uzak Durun, vb yazan, içinde köpek olan, meyve ağaçları ve çiçeklerin olduğu evler. Burada insanların en gereksinim duyduğu araç ise 4×4 tipler. Arazi engebeli olduğu için bazı yerlere normal araçlar çıkamıyor. Yanardağın bulunduğu dağlık bölge gibi..

Hawaii’nin en sevimli misafirleri su kaplumbağaları. Videolarda sık sık karşınıza çıkacak bu dev kaplumbağalar. Çünkü onlar insanlardan önce de burda vardı ve hep bu sahillere yumurtladılar. Bugün de bu ada onların evi. Pasifik Okyanusunun en eski sahiplerinden biri dev Hawaii kaplumbağaları..

Hawaii eyaletine hayatımda ilk kez geldim. Ne kadar kalacağım belli değil. Bir çiftlikte gönüllü işlerde çalışıyorum. Bu işi Workaway sitesinden buldum. Kaldığım yerde dünyanın farklı yerlerinden insanlarla zaman geçiriyorum. Hep beraber kampa, eğlenmeye, yürüyüşe, yüzmeye gidiyoruz. Hawaii’nin güzelliklerini çoğunluğu Avrupalı genç sırtçantalı gezginlerle keşfediyoruz.

Eğer ülkeleri turist gibi gezmek istemiyorsanız, otel odaları size göre değilse, bütçeniz kısıtlıysa, gerçek yerel hayat deneyimi ve acısıyla tatlısıyla bir kültürü tanımak istiyorsanız gönüllü işlerde çalışarak dünyayı gezmek mümkün.

Kaldığım çiftlikte bana aile boyu bir çadır verdiler. İçinde çalışma masası, koltuk, lamba, priz, sürekli elektrik bağlantısı (güneş enerjisi), yatak, yastık ve uyku tulumu var. Çiftlikte 2 köpek var. Bu köpeklerin banyosunu yapmak ve bakımı bende. Bunun dışında boyama, temel inşaat işleri ve bahçe işleri de yapıyoruz. Çiftlikte kalanların çoğu vegan. Burası et yemenin, alkol ve tütün ürünleri, hatta elektronik sigaranın yasak olduğu bir yer. Sebebi ise çiftlik sahipleri karı kocanın Hint öğretileri ve yaşam biçiminden çok etkilenmiş olması, bulundukları toprak parçasının kutsal olduğunu ve bir enerji taşıdığını düşünmeleri. Çift vegan değil vejetaryen bir hayat sürüyor.

Hawaii yerel kültüründe iki öge çok ön plana çıkıyor burda. Birincisi mahremiyete saygı, diğeri ise spiritüel inanış. Burda yaşayan hem Hawaiili hem sonradan göç etmiş Amerikalı veya Japon asıllı insanlar adanın pozitif enerjisi olduğuna ve adada negatif olayların olma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor.

Hawaii’nin içinde birden fazla ada vardır. Bir adalar topluluğudur, tarih değiştirme çizgisinin hemen yanında bulunur, ABD’nin 52 eyaletinden biridir. Benim bulunduğum ada en güneydeki Big Island (Büyük Ada). Buranın en büyük şehirleri Hilo, Kona ve Captain Cook. Adada aktif yanardağ mevcut. Yanardağdan dökülen lavların oluşturduğu kayalar üzerinde yaşıyoruz. Tüm doğa bu kayalıkların aralıklarına toprak dolup bitkilerin oluşmasıyla bugünlere gelmiş. Hawaii ABD ana karasında olmadığı için her türlü ürün buraya gemilerle gelir ve nakliye bedeli yüksek olduğundan hayat pahalılığına yansır. ABD ana karada hemen hemen her şey daha ucuzdur.

Hawaii adalarında doğada vahşi olarak yaşam süren tavuk, keçi, domuz gibi çiftlik hayvanları vardır. Avlanmak serbesttir. Balık tutmak da serbesttir. Hawaii’de yılan ve benzeri tehlikeli hayvanlar yoktur. Bu adada yağışlı tropik iklimin haricinde kurak, yarı kurak ve çöl iklimleri de var. Adanın farklı yerlerinde farklı coğrafi şekiller ve iklimler karşınıza çıkıyor. Adanın bir tarafı sürekli yağış alırken suya muhtaç kalan tarafları mevcut.

Hawaii’de çok renkli bir maceraya başladım. Bundan sonra da bu macerayı takip etmek için abone olursanız sevinirim. Hawaii’deki yaşamım, işim, ortamım, arkadaşlarım hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Buraya nasıl gelinir, nerde kalınır, nasıl iş bulunur, hangi şartlar gerekli, ne kadar bir bütçe lazım, zorlukları, gereklilikleri hakkında her videoda bilgiler paylaşmaya devam edeceğim. Hawaii hakkında daha çok konuşacağız. İyi seyirler. Aloha !

source